Kurumsal dünyada yöneticilerin, networking konusunda farkındalıkla hareket ediyor olması, başarılarına hizmet eder. Networking yetkinliği güçlü olan yönetici, bilgi akışı sağlar, farklı bakış açılarını öğrenir ve deneyimler, iş fırsatlarına ve yeniliklere açık olur, çalıştığı şirketlere öneriler getirmede, katma değer yaratmada güçlenir.

Networking, ilişkilerle geleceği planlama ve başarıya ulaşma sanatıdır. Aslında networking yeni bir kavram değildir, insanlıkla birlikte var olmuştur. İnsanlar
birbirleriyle ilişkiler içerisindendir. Güven duymak için, korunmak için, yardım almak için, bir yerlere ulaşmak için… Networking konusunda da yöneticinin  gücünü samimiyeti, bilgisi, derinliği, değerleri ve karşı tarafa ne katkı yarattığı belirler.

Networking eksikliği ise potansiyel fırsatlardan yararlanma, katkı yaratma, inovasyon, büyük resmi görme konusunda yöneticiyi desteklemez. Bu yetkinlik aynı
zamanda yöneticiye, kendisini kurum içerisinde görme, tanımlama, kurumun gözünden kendisini görme konusunda gerçek bir bilgi akışı ve gözlem sağlar. Tüm
bunlar yöneticinin stratejik bakış açısını destekler.

Networking’i neler güçlü kılar? Hedeflemeler yapmak, hedeflemeye uygun aksiyon planları oluşturmak, tanınan kişi olmak, tanınmayı doğru tanımlayabilmek, samimi olmak, dinleme ve sorular sormada güçlü olmak, kişilerle samimi bir şekilde ilgilenmek, karşı tarafta güzel duygular yaratabilmek, güvenilir olmak, dürüst olmak, inanılan bir kişi olmak, karşımızdaki kişiye bir fayda yaratmak, pozitif olmak, yardımcı olmak, iletişimde olmak networking konusunda kişiyi güçlü kılan eylemlerdir. Bu çalışmalarda, kişinin kendini ifade edebilmesi, kısa sürelerde kurduğu iletişimin farkında olması ve bu konu ile ilgili gerekirse çalışması önemlidir. Sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiğine dair bir çalışma yapması ve bilinçli hareket ediyor olması da başarısını destekler. Networking uzun bir süreçtir. Sürdürülebilirlik önemlidir. Bir efor gerektirdiğini hatırlamakta fayda vardır.

15 yıldır araştıran ve tezini binlerce denek üzerinde bilimsel olarak kanıtlayan Harvard Üniversitesi’nden psikolog Amy Cuddy’nin verilerine göre insanlar, sizinle ilk karşılaştıklarında, bilinçaltında kendilerine bir soru sormaktadır: “Sana güvenebilir miyim?”  Cuddy’nin araştırma sonuçları bilimsel olarak kanıtladı ki güvenilirlik her şeydir. Yaşamımızı sürdürmemiz için bir insanın güvenimizi kazanmaya değer olup olmadığını bilmek, hayati önem taşıyor.

Güçlü ilişkiler ve doğru adımlarla kurulan network, ilişkiler aracılığıyla başarıyı destekler. Bununla birlikte, geliştirilmesi gereken yönleri ve değişim ihtiyaçlarını da objektif bir şekilde ortaya koyar. İlişkilerimizde güvenilir, yardımsever, samimi ve pozitif bir tutum içersinde olmamız, güçlü bir network oluşturmayı destekler.