Hayatımızın içinde hangi başlıklar var “böyle gelmiş böyle gider” dedirten. Bir dönüp bakalım mı birlikte?

-Bu yaştan sonra nasıl yabancı dil öğreneceğim?
-Bu yaşta evlenilir mi?
-Bu yaşta iş kurulur mu?
-Bu yaştan sonra nasıl değişeyim?
-Bu yaştan sonra nasıl okuyayım?
-Bu yaşta çocuk bakılır mı?
-Bu yaşta dans edilir mi?
-Bu yaşta seyahat edilir mi?

Hepimizin alışkanlıkları var. Ne olacağını, ne olamayacağını bildiğimiz alanlar var. Bu alanlar bizi mutlu ediyorsa, sorun yok. Bulunduğumuz koşullar içerisinde sıkışıp rahat hissetmiyorsak, mutsuz hissediyorsak dönüp bakabiliriz bu duruma…

Hareket etmeden olduğumuz yerde mutlu olamayız bu alanlarda.

Çeşitli nedenleri olabilir bu durumun;
1- Alışkanlıklar;
2- Kuvvetli engelleyici seslerimizin olması;
3-Tüm bu sesleri engelleyebilecek iç sesimizin sesini duyuramaması.

Yani “yapabilirsin, başarabilirsin” diyen iç sesimiz ile “ne işin var, kal olduğun yerde burası iyi” diyen engel sesimizin birbiri ile mücadelesi ve birbirine karşı üstünlüğü söz konusu olan.

Bizi engelleyen, adım attırmayan seslerimizi tanımlayıp, bu seslerin gücünü fark ettiğimizde değişim olasılığı ortaya çıkar.

Olur demiyorum, olabilir diyorum.

Engelleyici seslerin şiddeti düştüğünde, yeni bir alanı deneyimleme için gerekli cesareti ve hareket enerjisini bulma şansımız olur.

Engelleyici sesleri önce anlamak, şiddetine bakmak ve düşürmek ve hareket kabiliyetimizi engellemeyecek hale getirmek bizim elimizdedir. Okumak, denemek, fark etmek ve gerekirse farkındalıkla ilgili yardım almakla ilgilidir.

Arzulanan ancak adım atılamayan alanlarda, belirsizlik, bilinmezlik vardır. Neler olacaktır, nelerle karşılaşılacaktır ve nasıl baş edilecektir. Tüm bu koşullarda adım atma cesaretini gösteren kişi, yeni deneyimlere kucak açar. Öğrenir, gelişir, deneyimler, güçlenir. Bu sürecin kolay olduğunu söylemek yanlış olur. Sancılıdır, maliyetleri vardır; pişmanlıklar,  yüzleşmeler, kendi ile tanışıklıklar olur ancak kişinin kendine giden yolunda bu yol esastır ve tercihle ilgilidir.

“Bu yaşta nasıl olacak bu değişimler” gibi sorular, bu yolda yapılan tüm çalışmalarla yanıt bulmaya başlar. Henüz yanıt bulamayan sorular için ise yolculuk devam eder.